c69a39b7100ea5d01a502c78b2782fc2

В Арктиці 55 мільйонів років тому можна було купатися при температурі води 23°C

Північний Льодовитий океан 55 мільйонів років тому дійсно не був замерзлим, температура води у ньому коливалася в районі 18 градусів Цельсія.

#img_center_nostream#

У журналі Nature були опубліковані дивовижні результати. Північний Льодовитий океан 55 мільйонів років тому дійсно не був замерзлим, температура води у ньому коливалася в районі 18 градусів Цельсія. Таке відкриття було зроблено експедицією, що була організована європейським консорціумом ECORD на чолі із Національним інститутом наук про Всесвіт (INSU) Національного центру наукових досліджень (CNRS) Франції. Геологи, що брали участь в експедиції, ходили до хребта Ломоносова для підняття геологічних відкладів, що проливають світло на історію нашої планети. Буравлення свердловини на глибину 430 метрів нижче поверхні Північного Льодовитого океану дозволило привезти назад із собою відклади кайнозойської ери*. Ці результати призведуть до виникнення нових напрямків досліджень і гіпотез: наприклад, чи могло охолодження полюсів 45 мільйонів років тому бути викликаним парниковими газами або іншими невідомими досі факторами?

Що обумовило початок льодовикового періоду?

Підйом рівня моря тривожить людей усього світу цілком справедливо, нині ця проблема перетворилася на один із найбільших предметів нашого занепокоєння. Як потепління клімату може вплинути на полярні льоди? Що призвело до початку льодовикового періоду? Як утворилася перша льодовикова шапка? Яким є значення Північного Льодовитого океану у глобальному кліматі планети та його вплив на океанічні течії? Фактично ці численні питання залишаються невирішеними…

Влітку у Північному Льодовитому океані плавали водорості

Згідно аналізу відкладів, клімат Арктики був субтропічним, 55 мільйонів років тому влітку у розпал сезону, коли температура води була 23 °C, в океані плавали водорості. Вік відкладів, після проведення аналізу, було встановлено за глибиною буравлення та зміщенням полярності їхньої намагніченості, яке було визначено шляхом порівняння його із магнітним полем Землі. Згідно цього дослідження, охолодження клімату, швидше за все, відбулося у середній період еоценової епохи**. Температура на Землі, найвірогідніше, впала приблизно 45-30 мільйонів років тому, і в Арктиці близько 43 мільйонів років тому почалося зледеніння, це також збігається із явищем зменшення кількості вуглекислого газу на Землі. Ці результати є дуже важливими й несподіваними, і дозволяють нам краще зрозуміти розвиток клімату на Землі.

* Кайнозойська ера – найбільш пізня із трьох класичних геологічних ер, котра починається 65,5 млн. років тому й триває у наш час.

** Еоценова епоха – одна з епох геохронологічної шкали, що датується 56-34 млн. років тому.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *