319a54a5e844a1d53a38b779d96fb07e

Вбивця тихий і підступний, який щорічно забирає тисячі життів

Варто замислитися, що для людини важливіше – здоров’я чи культ їжі? Це як різні чаші терезів. Щоб бути здоровим, необхідно відмовитися від надмірностей у їжі…

Варто замислитися, що для людини важливіше – здоров’я чи культ їжі? Це як різні чаші терезів. Щоб бути здоровим, необхідно відмовитися від надмірностей у їжі.

#img_left#Холестерин – жироподібна речовина, необхідна організмові для виробництва гормонів, будівництва клітинних мембран і нервових волокон, підтримує міцність судинної стінки і разом з вітаміном С бере участь у їх відновленні. Проблеми виникають при його надлишку, коли холестерин осідає на стінках артерій, що приводить до формування атеросклерозної бляшки і виникнення атеросклерозу.

В кінці ХХ століття цю хворобу назвали «вбивцею №1». І це цілком обгрунтовано: атеросклероз – основа і провокатор практично всіх найпоширеніших серцево-судинних захворювань, і в першу чергу, – ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, мозкового інсульту, а також ниркової недостатності. Найстрашніше, що всі патологічні зміни судин протікають приховано і «мовчки».

Як кажуть кардіологи, високий холестерин «не болить» доти, поки громом не пролунає захворювання. Після 40 років дуже важливо стежити за рівнем холестерину, хоча б раз на рік. Ідеальний вміст холестерину в крові – 5,2 ммоль/л. Зона ризику розвитку атеросклерозу – 5,3-6,5 ммоль/л. Помірна гіперхолестерінемія – 6,5-8,0 ммоль/л. Ви в небезпеці – вище 8,0 ммоль/л.

Увага! Існують чинники ризику розвитку атеросклерозу: артеріальна гіпертонія, гіподинамія, куріння, нервово-емоційні навантаження, хронічний стрес, а також об’їдання і ожиріння. Відомо, що існує прямий зв’язок між вживанням жирної їжі і хворобами. Доказом може служити той факт, що під час Другої світової війни, з огляду на те, що жирна їжа і яйця були рідкістю, атеросклероз практично зник.

Є різні способи тримати холестерин під контролем. Один із них – це дієта.

«Бомби» холестеринів – ось чорний список продуктів, від яких варто відмовитися або хоча б звести їх вживання до мінімуму. Це жирне м’ясо, жовтки яєць, жирні сири, сметана, вершки, вершкові йогурти, сирна маса, морозиво, здобна випічка, майонез, алкоголь, жирна річкова і солона риба.

важливо розуміти, що їжа нам потрібна для відновлення енергетичних витрат організму, й існуючу думку про те, що необхідно дотримуватися режиму харчування, можна поставити під сумнів, оскільки в цьому випадку виробляється умовний рефлекс на час прийому їжі, що може не співпадати з фізіологічними потребами організму.

Щоб зрозуміти, чи голодні ви, можна уявити шматок чорного хліба, і, якщо це у вас викличе слиновиділення, це свідчитиме про те, що ви дійсно голодні. Дуже часто ми сідаємо за стіл, спокусившись зовнішнім виглядом, запахом, смаком їжі, звичкою перекусити і смачно поїсти. Можливо, варто прислухатися до свого організму, а не йти на поводі у звичок, вироблених роками?

Народна мудрість свідчить: «Язик людини, як професор, знає, що організмові треба, коли кисленького, коли солоненького, а коли й взагалі нічого». Варто задуматися, що для людини важливіше – здоров’я чи культ їжі? Це як різні чаші терезів. Щоб бути здоровим, необхідно відмовитися від надмірностей у їжі. Не втратиш – не набудеш!

Корисні поради

– їжте не більше 3-х яєць на тиждень;

– готуйте на оливковій і не смажте повторно на рослинній олії;

– вибирайте знежирені різновиди йогуртів, сиру, молока, в процесі         приготування яких видаляється практично весь жир, при цьому вміст кальцію і протеїнів у них не змінюється;

– використовуйте здорові способи приготування їжі: краще запікати, варити, готувати на пару, тушкувати, а не смажити на вершковому маслі і в клярі;

– обмежте вживання напівфабрикатів і борошняних виробів, вони містять багато насичених жирів, які вводяться для поліпшення смаку. Не лінуйтеся, читайте етикетки, корисно хоч щось знати про продукт, який стане частиною вас самих;

– їжте більше риби, ніж м’яса. Риба багата корисними жирами 3 (омега), що знижують рівень холестерину. М’ясо повинне бути в меню 2-3 рази на тиждень. Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці, жирну шкірку краще зняти. Корисними вважаються м’ясо кролика, курки, індички;

– їжте більше овочів і бобових, вони сповільнюють відкладення жирів і містять речовини, що знижують рівень холестерину;

– ваза з фруктами на вашому столі доречніша, ніж цукерки і крекери;

– для регулювання рівня холестерину корисні волоські горіхи і мигдаль, норма 3-4 волоських горіха і 8-10 мигдалевих горіхів на день;

– боріться із зайвою вагою, оскільки вона свідчить про надлишок жиру і холестерину;

– часник – відмінний засіб зниження рівня холестерину, достатньо півголовки на день, при цьому його слід заздалегідь подрібнити за 10 хвилин до їжі, в цьому випадку виділяється діюча речовина – алліцин;

– корисне вживання родзинок, соку червоного винограду, прянощів;

– починайте день із порції вівсянки, дослідження вчених показали, що вона не тільки знижує рівень холестерину, але й запобігає виникненню гіпертонії.

Наталія Моїсеєва. Велика Епоха


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *