Човен заправляється біодизельним поновлюваним паливом, яке виробляється з таких зернових культур як канола та рапс. Паливний бак судна об’ємом 10 тис. літрів дозволяє без заправки здійснювати плавання на відстань 5500 км…
#img_right#Earthrace – чудове судно. Винайдений новозеландцем Пітером Бетьюном, цей хвильоріжучий трьохкорпусний човен спробує побити світовий рекорд із кругосвітніх плавань на моторних катерах, використовуючи тільки 100-відсотково поновлюване паливо.
Бетьюн стверджує, що проект корпус – ключ до побиття рекорду, оскільки він дозволяє човну проходити крізь хвилі замість того, щоб відводити їх. Це означає, що судно здатне переміщатися на своїй максимальній швидкості у 50 морських вузлів (90 км/год) навіть за поганих погодних умов.
Човен заправляється біодизельним поновлюваним паливом, яке виробляється з таких зернових культур як канола та ріпак. Паливний бак судна об’ємом 10 тис. літрів дозволяє без заправки здійснювати плавання на відстань 5500 км.
Команда Earthrace планує здійснити кругосвітнє плавання в 44450 км. за 65 днів – з перевагою в десять днів побивши нинішній рекорд, який в 1998 р. був встановлений британським судном Cable & Wireless.
Команда вже завершила подорож навколо Нової Зеландії, що не обійшлася без труднощів.
Тоді як літаки приземлялися при поривах вітру 30 м/с у протоці Кука (Нова Зеландія), команда відпливала, щоб зустрітися із 8-метровими та 12-метровими хвилями.
«Так, це було приголомшливо. 12-метрові хвилі – величезні, від них стає неймовірно страшно. Ми були безпосередньо серед таких хвиль близько 90 хвилин, і ходові якості Earthrace були справді неймовірними», – сказав Бетьюн у прес-релізі.
При розсіканні великих хвиль лобове скло судна через воду стає блакитним.
«Це було захоплююче видовище», – згадує він. «Можна було спостерігати, як віддалені крайки хвиль на відстані декількох метрів сковзали і перекочувалися через вас».
18-місячна подорож Earthrace має на меті рекламувати переваги поновлюваного палива. Судно відвідає 60 крупних міст у всьому світі.
Earthrace зараз знаходиться на шляху до Самоа (архіпелаг у Тихому океані), після чого вирушить до Північної Америки, щоб почати кругосвітнє плавання.
В кінці судно повернеться, щоб у середині 2007 р. піти у плавання до Австралії.
Джейсон Ваятт. Велика Епоха
Leave a Reply