Не так давно у шкільних підручниках чорним по білому було написано, що найдовшою річкою у світі є Ніл (6670 км). Але незабаром вчені змінили свою думку, віддавши цю першість Амазонці.
#img_gallery#
Так сталося з кількох причин. По-перше, Ніл став коротшим після зведення на ньому в 1960 р. Асуанської греблі, а по-друге, Амазонка має кілька гирл (Мараньйон та Укаялі) і віднедавна відлік її довжини ведеться від витоку Укаялі. Від цієї точки довжина південноамериканської річки становить понад 7000 км!
Амазонка — найдовша річка у світі. Фото: Wondnature.ru
Крім того, що це найдовша річка у світі, Амазонка має ще кілька першостей. Це найбільша річка за розмірами басейну і найбільш повноводна (завдяки рясним тропічним опадам вона щогодини приносить в Атлантичний океан 643 млрд літрів води).
Амазонку наповнюють більше 500 притоків. Найбільш значущі з них — лівий Ріу-Негру, і правий — Мадейра. Якщо підсумувати довжину всіх рукавів цієї ріки-чемпіона, то її загальна протяжність становитиме більше 25 000 км!
Найдовша річка у світі: хлопчик із племені на Амазонці. Фото: Fotoart.org.ua
Недарма індіанці, захоплюючись красою могутньої Амазонки, прозвали її «королевою річок». Води найдовшої річки у світі прилягають до підніжжя Перуанських Анд, густих тропічних лісів Болівії та Еквадору, «плавучих островів» Колумбії, плантацій кущів гуарани та маніоки в Бразилії.
Найдовша річка у світі: джунглі Амазонки. Фото: Nowere.net
На берегах Амазонки в буйному рослинному царстві, серед ліан і густого сплетіння пальмового листя, чекають своїх жертв ягуари і анаконди, ховаються від хижаків тапіри (травоїдні тварини, що на вигляд нагадують свиней), пасуться капібари (найбільші гризуни у світі), пустують мавпи, ховаються жаби. У каламутних, через знесений потоком мул, водах Амазонки мешкає більше 2 тис. видів риб, у тому числі й знамениті «підводні вовки» — піранії, величезні скати та річкові акули.
Найдовша річка у світі: представник місцевої фауни — тапір.
Фото: Еxotjivot.com
Найдовша річка у світі — Амазонка — повністю виправдовує свою назву, що походить ще з часів іспанських конкістадорів (XVI ст.). Завойовники настільки були здивовані силою індіанських жінок, які воювали нарівні з чоловіками, що назвали річку в честь їхнього племені («de los Amazonas»). Її обривисті береги майже не дають до себе підступитися. Вони не просто круті і глинисті, а й заболочені або часто затоплені. Корчі, що пливуть за течією, постійні вири і мерзенний мул — все говорить про невгамовний норов войовничої Амазонки.
Найдовша річка у світі: каламутні води Амазонки. Фото: Egr.msu.edu
Але підкорити велику «далеку Амазонку», як її описав Р. Кіплінг, людина намагається вже давно, як заради досягнення своїх корисних цілей, так і суто зі спортивного інтересу. У першому випадку, мова йде про нещадну вирубку джунглів на берегах Амазонки. Тут людина, виявляючи себе як егоїстична, бездумна істота, виступає, скоріш, винищувачем природи, дроворубом, що позбавляє нашу планету життєвої енергії.
Як безневинний приклад підкорення норовливої Амазонки, слід згадати Мартіна Стрела, чия історія стала сюжетом для документального фільму «Людина Великої ріки» (2009 р.). Цей безстрашний словенський плавець, подолавши 5268 км вплав за 66 днів і, потрапивши до Книги рекордів Гіннеса, показав всю силу людського духу і довів можливість порозуміння людини і природи.