Легенда про Лю І, який допоміг принцесі драконів, була дуже популярна в стародавньому Китаї.
Китайські легенди передавалися з покоління в покоління протягом багатьох століть. З часом додавалися нові події і з’являлися нові герої, тому іноді історії починали жити своїм власним життям. Але не зважаючи на це, кожна легенда містить в собі принципи, які були закладено на початку.
#img_left_nostream#Легенда про Лю І, який допоміг принцесі драконів, була дуже популярна в стародавньому Китаї. Ті, хто докладно вивчав різні варіанти цієї історії, сходяться на думці, що вперше вона з’явилася за часів династії Тан, в період Чженьюань (785-805 роки н.е.).
Я розповім вам ту версію легенду, яку пам’ятаю найкраще з поміж тих, які я чула у різні часи.
Молодий учень Лю І з провінції Хубей у Китаї, що знаходиться недалеко від річки Янцзи і на північ від озера Дунтинху, прямував до Пекіна для участі в щорічному імператорському іспиті на місце державного службовця. Цей іспит влаштовувався для всіх, хто мав бажання служити імператору і допомагати йому в управлінні країною.
В один із днів своєї подорожі, Лю вийшов до річки Цзінхе, що протікає біля підніжжя гори Контон в східній частині провінції Ганьсу. Лю продовжив свій шлях вздовж берега річки. Він щулився від холодного північного вітру, який дув йому у спину. Одинокий мандрівник, що бреде безлюдною пустелею сирого зимового дня, так думав про себе Лю в ту зимну пору.
Холодний північний вітер був єдиним попутником молодого учня, і Лю навіть не намагався собі уявити, що в цій млявій закутині може перебувати ще хтось. Але раптом йому почулося, що неподалік ніби хтось плаче. І тоді Лю вирішив перевірити, чи не заблукав тут самотній подорожній, з яким сталася біда.
Лю пішов на звуки плачу і незабаром побачив молоду дівчину, яка сиділа в оточенні отари овець і тремтіла від холоду. З батогом в руці вона була готова дати відсіч непроханим гостям. Дівчина сумно схлипувала, а по її обличчю текли сльози.
Лю зглянувся над нею, підійшов ближче і спитав: «Дівчина, як ви опинилися посеред цієї крижаної пустелі, де немає ні клаптика трави для овець?» У відповідь він почув ще більш сильні ридання, від яких у його серце защеміло. Він знову звернувся до дівчини: «Юна леді, скажіть мені, що вас так сильно засмутило? Чи можу я вам чимось допомогти?»
Згодом, після довгих умовлянь, дівчина все ж розповіла про причину свого смутку. Вона повідала Лю, що була третьою дочкою короля драконів озера Дун Тін і третьої принцесою в палаці озера Дун Тін. Батько видав її заміж за самого молодшого сина, 10-го принца короля драконів річки Цзінхе.
Вона продовжувала розповідати про своє горе і про те, що їй стало відомо лише після заміжжя. З деяким острахом в очах вона повідала про те, що не всім відомо про безжалісність, жорстокості, бездушності і впертості драконів Цзінхе. Її чоловік в повній мірі успадкував ці риси характеру і поводився з нею дуже погано.
Окрім того, він думав тільки про себе і безвідповідально ставився до свого обов’язку служити місцевим жителям, яким була потрібна вода для зрошення полів, що мати добрий врожай. Але принц не викликав дощі і не звертав уваги на те, що люди страждали від посухи.
Молода принцеса мала хороші манери і ставилася до всіх з добротою. Тому вона наполегливо намагалася змінити ставлення чоловіка до людей і просила його робити добрі справи: викликати дощі, втримувати стихійні лиха. Вона просила свого чоловіка дати людям можливість жити щасливо у мирі та злагоді.
Принц не хотів слухати свою дружину і, більше того, був дуже обурений її порадами. Батьки принца також стали на його бік і були дуже невдоволені великодушними намірами дівчини. Вони розгнівались і відібрали у неї магічний предмет, за допомогою якого дівчина підтримувала зв’язок з рідними. Потім вигнали принцесу з палацу. Вони також перетворили її на пастушку і змусили наглядати за отарою овець.
Проте ці тварини не були звичайними вівцями. Вони були тим магічним інструментами, за допомогою яких викликалися дощі, грім і блискавки. Тому, доглядаючи за магічною отарою, дівчина відчувала великі душевні та фізичні страждання, а неможливість повідомити батькам про своє тяжке становище завдавала їй додаткові муки.
Лю розсердився, що дівчину так жорстоко покарали за бажання ставитися до інших з добротою. «Як я можу вам допомогти?» – запитав він.
На це принцеса з глибокою вдячністю в серці відповіла: «Ви дуже праведна людина! Я буду вам дуже вдячна, якщо ви зможете мені допомогти».
Поглянувши на Лю, вона продовжила: «Вам потрібно віднести лист моїм батькам, але це не по дорозі в Пекін. Вам доведеться затриматися в дорозі, і тому ви можете не встигнути на іспит. Ви втратите свій час, щоб віднести мого листа, і я відчуваю себе дуже ніяково, що вам доведеться відкласти свої справи».
Але Лю абсолютно не сумнівався, що зможе допомогти дівчині, яка потрапила в таке скрутне становище. Він сказав: «Як істинна людина, як я можу нехтувати чужими стражданнями заради особистої вигоди? Я складу іспит іншим разом».
Принцеса відірвала смужку тканини від свого одягу, проколола середній палець на руці і написала кров’ю записку, в якій говорилося: «Батько, ваша третя дочка живе у злиднях та приниженні. У такому становищі вона в будь-який момент може померти. Будь ласка, приїжджайте і врятуйте свою дочку якнайшвидше».
Далі буде …
Анжела Ван. Велика Епоха