a482bdc68e6f2b2c89de9318c76d0381

Китайська вишивка

Китайська вишивка – справжній витвір мистецтва: іноді важко відрізнити добре виконану роботу від фотографії.

Неабияку популярність сьогодні набуває вишивальне мистецтво. Від сорочок з етнічними мотивами візерунків до аксесуарів, оздоблених стібками тонких узорів з ниток – ручна вишивка, дійсно, додає ексклюзивності, наповнює фантастичною енергетикою.

Мова піде про китайську вишивку. Витончена й ніжна, вона грає веселкою кольорів шовкових ниток. Основною відмінністю китайської вишивки від звичного нам хрестика є можливість створювати картини, обидва боки яких будуть лицьовими, ізображення при цьому можуть бути різними. Китайська вишивка – справжній витвір мистецтва: іноді важко відрізнити добре виконану роботу від фотографії. Гра барв шовкових ниток, у залежності від переломлення світла, якісніше розкриває палітру відтінків виконаної роботи, що додає багатоманіття та неповторності. А багатогранність мотивів, здатність відтворити найскладніший образ, варіативність технік та творчих рішень не залишають байдужим нікого.

#img_center_nostream#

Дещо з історії китайської вишивки

Китайська вишивка – найстаріша у світі. Саме в Піднебесній знайдені найдревніші шовкові тканини, гаптовані шовком-сирцем, волосом, золотими та срібними нитками. Більше 4 тисяч років тому у книзі «Шаншу» записана постанова про необхідність прикрашання офіційного та святкового одягу малюнками та вишивкою. У літературі Західної Джоу знаходимо слова «вишивка й живопис – нероздільні». Дійшли до нас найстаріші зразки цього мистецтва епохи Воюючих царств (475-221 роки до н. е.) – вишиті фенікси і дракони. У часи династії Сун (960 – 1279 роки) була відкрита перша вишивальна майстерня в Китаї. З роками це вміння поширювалося та вдосконалювалося, знову і знову втілюючись у нових творчих задумах. На початку XX століття майстриня Шень Юньчжи внесла у свої вишиті роботи прийоми картин, виконаних маслом, створивши новий стиль «реалістична вишивка», який визнаний як на батьківщині Шень, так і за кордоном. Ян Шоуюн на початку 30-их років створила нову техніку «довільний стібок», коли стібками різної довжини та напрямків накладаються в шари певного кольору, що додає готовій роботі глибину. Ця техніка відкрила нову епоху урозвитку вишивання шовком.

#img_center_nostream#

Секрети виконання китайської вишивки

Роботи вишивальниць вражають надзвичайною майстерністю виконання. Використовуються лише шовкові нитки. У невеликих роботах можна знайти до вісімдесяти різних відтінків кольорів, а в монументальних – до тисячі. Нитки фарбуються власноруч спеціально для кожної картини. Вишивальниця та фарбувальник часто працюють разом, щоб дійти до максимально потрібного відтінку.

#img_center_nostream#
Кожна шовкова нитка розділяється на 16 тоненьких ниточок, у залежності від товщини нитки змінюється щільність вишивки. Найскладнішим вважається вишивання очей, обличчя, рук. Справжня ювелірна робота – для вишивання зіниць беруть 1/32 частину товщини нитки. Важливим є напрям стібка: змінюючи його напрям, ниткою одного кольору можна відтворити багато відтінків.

#img_center_nostream#
Шовк має матовий блиск й за рахунок переломлення світла дає багато відтінків. Наймайстерніші роботи навіть з відстані двох кроків не відрізнити від фотографії. Сьогодні майстри вишивають на тканині, на якій віддруковане зображення. Дешеві роботи прошиваються шовковими стібками, повністю не закриваючи малюнка на тканині.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#
Гарними є вишивки, виконані на капроні технікою графічного малюнка – довгими та короткими стібками у різних напрямах. Під капрон кладуть відповідний фон, картини при цьому «дихають легкістю». Вершина майстерності – вишивання по чистій тканині, коли картина вимальовується нитками у ході роботи, набуваючи неповторності індивідуального виконання. Вузлики на нитках ні в якому разі не робляться: нову нитку закріплюють маленькими стібками, які потім вкриваються вишивкою, кінець нитки теж «ховається» у готову вишивку. Голки використовуються маленькі – два з половиною сантиметра з маленьким вушком, тканина натягується на спеціальну раму.

#img_center_nostream#

Символіка китайської вишивки

Вишивку можна побачити всюди: вона прикрашає одяг, взуття, сумочки, віяла, килими, театральні костюми. Кожний традиційний малюнок в ній має своє значення: риба – символ багатства в оселі, дві рибки – щастя закоханої пари, лотоси – подружню вірність, гори – успіх у бізнесі, дракони – владу. Дракон – символ чоловіків. А от жіночий символ – фенікс, птаха, яка була створена із дерева, заліза, води, вогню та землі. Символ миру, щастя, добробуту. Кажуть, що там, де пролітає фенікс, ніколи не буває війн і голоду. У забарвленні фенікса обов’язково мають бути присутніми п’ять кольорів – жовтий, білий, червоний, синій, чорний. Вони символізують п’ять чеснот – гуманність, довіру, благопристойність, знання обрядів, обов’язок. Фенікс і дракон символ подружнього щастя, гармонії Інь та Ян.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#
«Чотири славнозвісні вишивки» Китаю – це сучжоуська, гуандунська, хунанська і сичуанська. Проте названі лише основні найпоширеніші і «найрозкрученіші» види. Кожна народність Китаю розкриває свій духовний світ у малюнках ниткою з символами характерними як певній місцевості, так і конкретній індивідуальності.

#img_center_nostream#
Кішки і золоті рибки прикрашають сучжоуську вишивку, леви й тигри – хунанську, малюнками квітів лотоса, півників (ірисів), коропів та півнів вирізняється сичуанська вишивка, птахи навколо фенікса на фоні сонця, квітів сливи, півоній, кипарисів та бамбуку – традиційний сюжет гуандунської вишивки.

#img_center_nostream##img_center_nostream#
Сучжоуська вишивка милує очі багатоманіттям кольорів, витонченістю та довершеністю. Іноді в одній роботі застосовують декілька технік з величезною палітрою відтінків. Хунанська вишивка подібна національному живопису Піднебесної, їй характерна чіткість ліній і яскравість барв. Гуандунська вишивка включає роботи вовняними, бавовняними, а також вовняними й срібними нитками. Вона славиться насиченістю композиції, яскравістю, контрастністю барв. Сичуанська вишивка – це дуже рівні, короткі і витончені стібки.

#img_center_nostream##img_center_nostream#
До традиційної вишивки належить сянбао – різнокольорові запашні пакуночки, мішечки та кульки, оздоблені традиційними орнаментами, наповнені ароматичним зіллям. Вони покликані відводити хвороби та приносити щастя. Існує традиція вдягати прикраси сянбао у дні китайського свята Дуаньу (свято драконівських човнів). Повіт Цін’ян (пров. Гуаньсу) відома своїми вишивками сянбао. Тисячі жителів повіту займаються цим художнім промислом. Запашні мішечки сянбао везуть на продаж в усі провінції Піднебесної, де вони дуже популярні, а також експортуються за кордон.

#img_center_nostream#

Сучасна китайська вишивка

Сьогодні популярні вишиті картини: портрети, пейзажі, квіткові композиції, зображення птахів та звірів. Спостерігається перехід від декоративного до реалістичного, з майже фотографічною чіткістю, але з підсиленням кольорів. Іноді під різними кутами зору картина змінює кольорову гаму, така собі гра барв шовкових ниток з сонячними променями.

Викликають захоплення двохсторонні картини, особливо виконані на прозорій тканині. Їх поміщають у спеціальні рами, що обертаються. Таким чином, можна милуватися зображеннями із двох боків, при цьому малюнки можуть бути ідентичними, відрізнятися кольорами, чи ж бути різними.

Китайська вишивка посідає чільне місце у колекціях провідних музеїв світу, таких як Британський музей, Музей вишивки у Нью-Йорку, Бостонський музей, Азіатсько-художній музей у Сан-Франциско, Музей Сходу у Москві, Музей гільдії вишивальників у Сурреї (Великобританія). Та найголовніше – вона улюблена в народі, й не тільки на батьківщині – туристи незмінно везуть у свої країни чарівний сувенір, китайську вишивку.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#