За статистичним даними в Росії збільшується число дітей, породжених дівчатками у віці 14-17 років. Більше точних даних ми привести не можемо, так це й не так важливо, тому що, скільки б дівчаток не виявилося в подібній ситуації, у будь-якому, навіть одиничному випадку – це завжди окрема історія, що рідко має щасливий кінець.
Малолітні майбутні матері, довідавшись про свій стан, як правило, відчувають стрес, і, як результат, замикаються в собі. Часто єдиним, кого вони доводять до відома, є батько майбутньої дитини, але й він може бути неповнолітнім. А якщо він дорослий чоловік? Тоді виникає питання ще й кримінальної відповідальності. Добре, якщо поруч із дівчинкою перебуває мудра, всерозуміюча мама. Але це небувала рідкість.
Як показують дослідження, найчастіше, малолітня мама – це дитина з, так званої, неблагополучної сім’ї, з дитинства обділена увагою, живе в бідності. Таким дівчаткам потрібна підтримка й турбота дорослих, розумних й сильних, і ця підтримка повинна здійснюватися на рівні держави.
Перший крок у цьому напрямку зроблений у Санкт-Петербурзі. Уже сім років тут працює притулок "Маленька мама" для дівчаток, які почувають відповідальність перед майбутньою дитиною, зберігають вагітність, мають бажання стати доброю матір’ю. У притулку дівчатка живуть зі своїми малятами. Це або колишні вихованки дитячих будинків, або дівчатка, які з народженням дитини стали тягарем для своїх близьких.
У кожної важка, часом трагічна доля. Дівчаток навчають готувати найпростіші страви, доглядати за дітьми, шити, прати – словом всьому тому, чому не навчили їх рідні матері. От тільки не вдається навчити прокидатися вночі, коли маля плаче – маленька мама сама міцно спить, її дитячий організм ще не готовий до материнства.
В притулку працюють 20 чоловік – вихователі, медики, психологи. Але в притулку маленькі мами можуть перебувати не більше року, а потім? Ми знаємо, будь-який дорослий знає, що буде потім. Знає, що не зможуть ці дівчатка виростити дітей без допомоги нас, дорослих, тому що знову ж, по невблаганній статистиці, більшість дітей, породжених дівчатками-підлітками, у свій час стануть злочинцями, наркоманами, алкоголіками.
Що ж робити? Буде ілюзією думати, що це можна вирішити за допомогою фінансових важелів, тому що подібне явище існує й в економічно розвинених країнах. Не можна вирішувати моральні проблеми (а дана проблема це проблема моральності всього сучасного людства), будучи аморальними. А тому почнемо із себе. Звернімося до цінностей загальнолюдських. Будемо добріші й терплячіші, будемо любити близьких своїх, як самого себе. І тоді, може бути, згодом вирішиться й проблема малолітніх матерів.
Leave a Reply